خانم ها بخوانند – آیا طناب زدن باعث افتادگی رحم می شود؟

0
613
Loading...


احتمال زیاد این جمله را شنیده اید که طناب زدن برای بانوان مناسب نبوده و باعث افتادگی رحم خواهد شد. البته شاید هم اولین بار باشد که با چنین گفته ای در مورد طناب زدن روبرو می شوید و برایتان بیش از حد عجیب است. اگر تاکنون این جمله را در مورد طناب زدن نشنیده بودید، بدون شک برایتان سؤال شده است که مبادا حقیقت داشته باشد و شما از یکی از ضررهای طناب زدن بی اطلاع بوده باشید

در ادامه این مقاله صحت و سقم این موضوع را با هم بررسی خواهیم کرد تا ببینیم آیا طناب زدن می تواند باعث بروز افتادگی رحم در زنان شود. اما ابتدا باید اطلاعات بیشتری در مورد موقعیت قرارگیری رحم و افتادگی رحم داشته باشیم تا بتوانیم به این سؤال مطرح شده را پاسخ دهیم.

graphicstock.com

افتادگی رحم یا همان (Uterus prolapse) زمانی اتفاق می افتد که عضلات یا رباط های کشنده داخل لگن، شل شده و نتوانند رحم را در محل قرارگیری اصلی خود ثابت نگه دارند. در صورت ضعیف یا شل شدن عضلات داخل لگن، اولین اتفاقی که برای خانم ها رخ می دهد همان افتادگی رحم یا پرولاپس است.

در این حالت رحم از حالت عادی خود خارج شده و به داخل کانال زایمان (واژن) ورود پیدا خواهد کرد. البته افتادگی رحم به طور کلی دو حالت خواهد داشت:

افتادگی کامل رحم
افتادگی نیمه کامل رحم

Loading...

همانطور که از نام دو حالت هم مشخص است، افتادگی کامل زمانی است که فقط قسمتی از رحم حالت افتادگی پیدا می کند و حالت افتادگی کامل زمانی است که تمامی بافت رحم آویزان شده و شاید حتی قسمتی از آن از واژن هم خارج شود.

علائم افتادگی رحم

داشتن احساس نشستن دائمی رو توپ
خونریزی واژینال
مشکل و بی قراری در روابط زناشویی
خروج قسمتی از رحم از واژن
احساس سنگینی یا بودن جسم خارجی داخل لگن
مشکل در ادرار یا عفونت های ادراری مکرر
یبوست

دقت کنید که در صورت مبتلا به افتادگی رحم، با ایستادن یا راه رفتن علائم تان به علت نیروی گرانش زمین به ناحیه لگن بیشتر شده و بیشتر از قبل احساس ناراحتی خواهید کرد.

آیا ورزش هایی مانند طناب زدن می تواند باعث افتادگی رحم شود؟

همانطور که در موارد بالا نیز به آن اشاره شد فعالیت شدید ورزشی می تواند یکی از علل شدت گرفتن افتادگی رحم باشد. حال طناب زدن نیز در صورتی که در مدت زمان طولانی و با شدت بالا انجام بگیرد، شاید نتواند باعث شل شدن عضلات ناحیه لگن شود ولی بدون شک همین بالا و پایین پریدن ها می تواند میزان افتادگی رحم شخص مبتلا را افزایش داده و وخامت آن را بیشتر کند.

شواهد تحقیقات و مطالعات پزشکی نشان داده است که طناب زدن در دوران پریودی یا بارداری بدون شک اثر منفی روی عضلات ناحیه لگن داشته و یکی از عوامل بروز افتادگی رحمی است.

زنان طناب زدن را کنار بگذارند؟

خیر، طناب زدن به تنهایی نمی تواند باعث بروز افتادگی رحم شد. تنها در صورتی که یکی از علائم گفته شده برای افتادگی رحمی را دارید، باید کمی بیشتر احتیاط کرده و با شدت کمتر و مدت زمان کمتری طناب بزنید.

طناب زدن فواید بسیار بسیار زیادی دارد که در صورت حذف کلی طناب، از آنها بی بهره خواهید ماند.

آیا ورزشی برای جلوگیری از افتادگی رحم وجود دارد؟

بله، می توانید با ورزشهای ناحیه کف لگن عضلات خود را تقویت کنید تا از بروز افتادگی لگن در سنین بالا جلوگیری کنید. ورزش ناحیه لگن همان ورزش کیگل است که انجام منظم آن می تواند از شل شدن عضلات ناحیه لگن جلوگیری کند

Loading...

جواب دهید

نظر دهید
نام خود را وارد کنید