تلخی دهان نشان دهنده چه بیماری هایی است و چگونه درمان میشود؟

0
1545
Loading...


graphicstock.com

بسیاری از مشکلاتی که موجب تلخی دهان می‌شوند، خیلی جدی نیستند. اما تلخی دهان بسیار آزاردهنده است. در ادامه به چند عامل که موجب تلخی دهان می شود، اشاره شده است:

تلخی دهان دلایل متعددی دارد از جمله رفلاکس معده، کمبود ویتامین، سیگار کشیدن و …حدود یک ماه است که احساس می‌کنم مزه دهانم تلخ شده است. لطفا بفرمایید چه دلایلی می‌تواند داشته باشد؟تلخی دهان دلایل متعددی دارد از جمله رفلاکس معده، کمبود ویتامین، سیگار کشیدن و …

از عمده دلایل تلخی دهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خشکی دهان

خشکی دهان زمانی رخ می‌دهد که بزاق به اندازه کافی ترشح نمی‌شود. وقتی بزاق دهان کم می‌شود، تعداد باکتری‌های موجود در دهان افزایش می‌یابد و به همین دلیل، دهان تلخ می‌شود. با مراجعه به پزشک می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

بیماری‌های دندان

بهداشت ضعیف دهان می‌تواند موجب تلخی در دهان شود. همچنین ممکن است باعث خرابی دندان‌ها و یا ایجاد عفونت شود. مرتب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند این مشکل را حل کند. استفاده از دهانشویه ضدباکتری هم، راه حل خوبی است.

سندرم سوزش دهان

این سندرم، نوعی بیماری است که موجب احساس سوزش در دهان می‌شود. البته این سوزش در افراد مختلف به شکل های مختلف دیده می شود اما بیشتر مبتلایان آن را شبیه خوردن فلفل قرمز می‌دانند و همچنین احتمال دارد طعم تلخی در دهان خود حس کنند.

Loading...

بازگشت اسید به مری

این مشکل می‌تواند موجب تلخی آزاردهنده دهان شود و زمانی ایجاد می شود که ماهیچه بالای معده، ضعیف شده و اجازه بازگشت اسید به مری را می‌دهد. این وضعیت موجب احساس سوزش در قفسه سینه و یا شکم و همچنین احساس تلخی در دهان می‌شود.

برفک دهان

برفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان یا گلو بروز می کند و موجب تلخی دهان می شود. تا زمانی که عفونت موجود در دهان درمان نشود، این احساس تلخی باقی می ماند.

از دیگر عوامل موجب تلخی دهان می‌توان به یائسگی، اختلالات مربوط به اعصاب مغز، اضطراب و نگرانی، برخی داروها و مکمل‌های خوراکی، برخی بیماری‌ها و درمان‌های بیماری‌های سرطانی اشاره کرد.

توصیه‌ی خانگی برای درمان تلخی دهان

تا اینجا با علت تلخی دهان در طول روز آشنا شدیم و تا حدودی فهمیدیم که بروز طعم تلخ در دهان به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد. در ادامه‌ی مقاله تصمیم داریم چند راه حل خانگی برای درمان تلخی دهان را به شما معرفی کنیم تا بتوانید طعم تلخ دهانتان را با این راه‌حل‌های خانگی از بین ببرید.

نوشیدن آب زیاد

اگر شما هم از دسته افرادی هستید ک از تلخی دهانتان رنج می‌برید و داروهای گیاهی زیادی را هم امتحان کرده‌اید و نتیجه نگرفته‌اید؛ یک راه حل بسیار ساده را جا انداخته‌اید و آن هم مصرف آب است. نوشیدن آب با کاهش اسید معده از بروز رفلاکس معده، جلوگیری می‌کند و همین موضوع تلخی دهان شما را از بین می‌برد. پس حتما نوشیدن آب زیاد را از امروز شروع کنید.

2. مسواک زدن با جوش شیرین

یکی دیگر از راه‌حل‌های از بین بردن تلخی دهان، مسواک زدن با جوش شیرین است. روزانه دوبار مقداری جوش شیرین را روی مسواکتان بریزید و با آن دهانتان را به مدت 3 دقیقه بشویید. این کار شما پس از مدتی تلخی دهانتان را از بین می‌برد و شما را از دست این بیماری راحت می‌کند.

3. مصرف مرکبات ترش مزه

استفاده از مرکبات ترش مزه راه حلی معجزه آسا برای رفع تلخی دهان است. میوه‌های ترش مانند پرتقال، نارنگی و لیمو ترش موجب افزایش ترشح بزاق دهان می‌شوند و افزایش بزاق هم منجر به پاک شدن دهان و از بین رفتن مزه‌ی تلخ دهان می‌شود. پس این بار برای از بین بردن تلخی دهان خود به جای این که به روش‌های عجیب و غریب و داروهای مختلف متوسل شوید، خوردن مرکبات ترش مزه را امتحان کنید.

4. جویدن دارچین

جویدن دارچین نیز می‌تواند به از بین بردن طعم تلخ دهان شما کمک کند. دارچین به دلیل ترکیبات خاصی که در ساختار خود دارد؛ تلخی دهان شما را از بین می‌برد و دهان شما را خوشبو و خوش عطر می‌کند. علت استفاده از دارچین در بسیاری از خمیردندان‌ها هم به همین علت است.

5. رعایت نکات بهداشتی مربوط به دهان و دندان

استفاده از مسواک زبان‌شور، شست و شوی مرتب دهان و دندان‌ها، استفاده از نخ دندان و دهان شویه و سایر مسائل بهداشتی مربوط به دهان و دندان، مزه‌ی تلخ دهان ما را کاهش می‌دهد و پس از مدتی به طور کامل از بین می‌برد.

6. کاهش مصرف غذاهای چرب و تند

اگر شما از طرفداران پر و پا قرص فلفل در غذا و غذاهای چرب هستید؛ باید آمادگی این را هم داشته باشید که با طعم تلخ در دهانتان رو به رو شوید. اگر می‌خواهید از شر مزه‌ی تلخ در دهانتان راحت شوید، باید مصرف غذاهای تند و چرب را در رژیم غذاییتان به حداقل برسانید. مصرف غذاهای تند و چرب موجب بروز رفلاکس در معده می‌شود و در بالا هم گفتیم که رفلاکس معده باعث تلخی دهان شما می‌شود.

7. استفاده از خوشبو کننده‌ی دهان و نعناع

اگر در غذاهایتان ادویه زیاد استفاده می‌کنید؛ حتما پس از میل کردن غذا از نعناع و خوشبوکننده‌های دهان استفاده کنید تا طعم تلخ و ناخوشایند دهان پس از مدتی به سراغتان نیاید.

پس اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از طعم تلخ و بد دهانتان رنج می‌برید راه حل‌های ساده و خانگی بالا را امتحان کنید و اگر جوابی دریافت نکردید، به سراع دارو و درمان‌های شیمیایی بروید.

کلام پایانی

در این مقاله، ما سعی کردیم در ابتدا شما را با علل تلخی دهان آشنا کنیم و تمامی علل را به طور کامل به شما معرفی کنیم. در ادامه هم تلاش کردیم تا 7 راه حل خانگی فوق العاده سریع و ساده را به شما معرفی کنیم تا بتوانیم کمک هر چند اندکی در رفع این مشکل شما داشته باشیم.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید!

Loading...

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here