موادغذایی که سرفه و سرماخوردگی را تشدید می کنند

0
1779
Loading...
مصرف سوپ داغ و استفاده از داروهای ضد احتقان از جمله مواردی است که رعایت آن ها هنگام سرماخوردگی به افراد توصیه می شود. این درحالیست که افراد نسبت به مواد غذایی که ممکن است سرفه و سرماخوردگی را تشدید کنند از آگاهی لازم برخودار نیستند.

graphicstock.com

به طور مثال، افراد بر این باورند مصرف بدون نسخه داروهای آنتی بیوتیک برای درمان سرماخوردگی مناسب است که تصور اشتباهی است. سرماخوردگی معمولی و عفونت دستگاه تنفسی فوقانی همچون برونشیت از ویروس ناشی می شود و داروهای آنتی بیوتیک تنها برای مقابله با عفونت های باکتریایی موثر هستند.
درحقیقت، استفاده از داروهای آنتی بیوتیک برای درمان سرماخوردگی معمولی می تواند با عوارض جانبی نیز همراه باشد.
در مطلبی به چند نوع ماده خوراکی اشاره میکنیم که سرماخوردگی و سرفه را تشدید می کنند:

مواد قندی

هنگام سرماخوردگی ممکن است فرد به مصرف چای یا خوراکی شیرین میل داشته باشد؛ این درحالیست که مصرف این گونه مواد خوراکی سرفه را تشدید می کند. مطالعه ای که در سال 2017 انجام گرفت نشان داد مصرف مواد قندی سیستم ایمنی را به ویژه هنگام مقابله با عفونت ویروسی ضعیف می کند.

نوشیدنی های حاوی کافئین

در زمان سرماخوردگی بدن برای حفظ رطوبت مورد نیاز خود به مصرف مایعات بیشتر نیاز دارد. قهوه، چای و نوشیدنی های حاوی کافئین همچون ادرارآور عمل کرده و موجب می شود آب و نمک بیشتری از بدن دفع شود.

شیر

بررسی ها نشان می دهد مصرف شیر هنگام سرماخوردگی موجب می شود مخاط های موجود ضخیم تر شده و جدا شدن آن ها سخت تر انجام شود. به همین دلیل مصرف شیر هنگام سرماخوردگی توصیه نمی شود.

Loading...

خوراکی های تند

این باور وجود دارد مصرف غذاهای تند هنگام سرماخوردگی و سرفه کردن خوب است؛ چرا که به جدا شدن راحت تر مخاط کمک می کند. در واقع ترکیب کاپسی سین موجود در فلفل تند به تسکین التهاب کمک می کند هرچند مطالعه ای که در سال 2016 انجام گرفت نشان داد این ترکیب تولید بیشتر خلط را به همراه دارد و ممکن است برای چند دقیقه علائم فرد را تسکین دهد، اما در طولانی مدت وضعیت را وخیم کرده و روند بهبودی را به تاخیر می اندازد.
مقاله قبلیای کاش آن دو جوان را سراغ زنم نمیفرستادم حالا پشیمانم

Loading...

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here