به این 8 دلیل باید از ویـــروس کـــرونا بترسیم !

0
1628
Loading...


خیلی ها کرونا را جدی نگرفته اند و این، بزرگ ترین خطری است که همه را تهدید می کند، هم خودشان را و هم کسانی که رعایت می کنند و پاسوز آنانی می شوند که فکر می کنند کرونا چیزی است مانند یک سرماخوردگی سخت!
بنابر این باید کسانی که هنوز قضیه را جدی نگرفته اند را آگاه کرد و واقعیت را برایش آشکار کرد

photo : tasnim

اما چرا باید از کرونا بترسیم:

1 – می گویند اغلب فوتی ها کسانی هستند که بیماری زمینه ای دارند. بعد خیلی از ما دلمان خوش است به این که “من بیماری زمینه ای ندارم و در صورت ابتلا هم خوب می شوم.”

حالا سوال من این است: از کجا می دانیم بیماری زمینه ای نداریم؟ اخرین بار کی بررسی کرده ایم که دیابت داریم یا نه؟ کی وضعیت قلب و عروق مان را چک کرده ایم؟ کی آزمایش آنزیم های کبدی داده ایم که ببینیم کبد چرب داریم یا خیر؟

بسیار از ما بیماری های زمینه ای داریم بی آن که خودمان هم بدانیم. به این آمار نگاه کنید:
– رئیس شبکه هپاتیت ایران: 40 درصد ایرانیان مبتلا به کبد چرب هستد. (منبع: ایرنا)
– ‌رئیس انجمن دیابت کشور: در حال حاضر 8 میلیون ایرانی مبتلا به بیماری دیابت هستند. (منبع: ایسنا)
– مدیرکل مدیریت دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت: ۲۲ درصد زنان و ۲۱ درصد مردان ایرانی مبتلا به فشارخون بالا هستند که 40 درصدشان از بیماری خود خبر ندارند. (منبع: ایسنا)

Loading...

2 – گفته اند اغلب فوتی های کرونا ، بیماری زمینه ای یا سن بالا دارند. نگفته اند که هر کس بیماری زمینه ای ندارد یا کهنسال نیست، در صورت ابتلا حتماً بهبود می یابد. خیلی از فوتی ها، هیچ بیماری زمینه ای یا سن بالایی نداشته اند.

3 – بسیاری از جمعیت کشورها ها را افراد سالخورده یا دارای بیماری های زمینه ای تشکیل می دهند. نباید نگران آنها شد؟ نباید بترسیم از این که کرونا بیاید و وقتی رفت، پدر و مادرها و پدر بزرگ ها و مادر بزرگ های ما را هم ببرد و حسرت به دلمان بگذارد؟

4 – کرونا نه دارو دارد، نه واکسن و اگر هم واکسن یا دارویی برایش کشف شود ماه ها شاید هم یکسال تولید انبوه آن طول بکشد – اما این ویروس به طور شگفت انگیزی قدرت انتقال دارد و مانند روح سرگردان می چرخد و قربانی می گیرد. خیلی از قربانیان کرونا، حتی نمی دانند کی و کجا و چگونه مبتلا شدند. حتی اکثر آنها میگویند با افرادی تماس داشتند که هیچ نشان از این بیماری در آنها نبوده است اما آنها دچار ویروس شده اند

5 – می گویند احتمال ابتلای بچه ها اندک است؛ بله اندک است ولی از نظر علمی غیر ممکن نیست. وانگهی بچه ها شاید علائم کرونا را بروز ندهند ولی ناقل هستند و می توانند ما را بیمار کنند قشنگ مانند فیلم های ترسناک هالیوودی . بله این ویروس به بچه ها آسیب جدی نمیزند و خیلی نادر کشنده است اما  اگر والدین آنها دچار شوند و والدین مردند، آینده کودکان چه می شود؟

6 – توان پزشکی اکثر کشورها ، هر چند قابل اعتناست ولی محدود است. تعداد پزشکان و پرستاران و کادرهای دیگر درمانی محدودند و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای این بیماران و دیگر بیماران  و دارو نیز به همین شکل. اگر بحران چند ماه ادامه پیدا کند و مبتلایان نیز روز به روز زیادتر شوند، واقعاً چقدر می شود روی سیستم پزشکی هر کشوری حساب کرد؟ پزشکان و پرستاران که ربات نیستند؛ آدم اند و توان و رمق محدودی دارند. همین الان هم خیلی هایشان در شبانه روز دو سه ساعت بیشتر نمی خوابند و بعضی هایشان نیز مبتلا یا فوت شده اند. مگر چقدر می توان از یک انسان انتطار داشت؟

7 – کرونا تازه در جهان دور گرفته و حتی بعضاً سخن از احتمال ابتلای میلیاردی به میان می رود. وقتی همه کشورها درگیر می شوند که نمی شود روی کمک های جامعه جهانی حساب کرد. همه درگیر خودشان اند و در این بین اقتصاد کشورها رو به فروپاشی میرود و افراد زیادی بیکار میشوند و کسب و کارهای زیادی به علت قرنطینه یا ترس افراد از بودن در جامعه از بین میرود – تصور آن هم بسیار ترسناک است !

8- خیلی از افراد میگویند ما جوان هستیم یا بدنمان سالم است یا مرتب ورزش میکنیم اما بعضی از مبتلایان و حتی جوان هایی که از بیماری فوت کرده اند ورزشکار بوده اند – و نکته آخر اینکه متخصصان میگویند در بعضی افراد عوارض بیماری مانند سرفه یا تنگی نفس ممکن است تا یک سال همراه این افراد باشد !

Loading...

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here